Archiwum - stycznia 2015

Polisolokaty dają zarobić? 30. stycznia 2015 16:50:00 emerytura, Finanse Komentarze (0)
linkologia.pl spis.pl

W obliczu złej prasy wokół "polisolokat", warto wrócić do tego co jest ich istotą, czyli realizacją długoterminowych planów finansowych jak emerytura, przyszłość dzieci czy spłata zobowiązań, takich jak np. kredyt hipoteczny.

Dziś zwracam uwagę na fundusz AXA - Europe Small Cap, który wyróżnia się w ostatnim okresie.Jego portfel oparty jest o rynki Europy Zachodniej, głównie o Wielką Brytanię, Francję 
i Niemcy:

http://axa.pl/fileadmin/produkty/indywidualne/inwestycje/karty/AXA_EuropeSmallCap.pdf
a te rynki za ostatni okres miały bardzo dobre rezultaty.

Zysk za ostatnie 3mc to ponad 15%: 
http://axa.pl/oferta-indywidualna/inwestycje/plany-inwestycyjne/notowania-ufk/fundusz-ufk/axa-europe-small-cap-66/

Osoby liczący na zysk wyższy niż lokata, ale nie szukający zbytniego ryzyka, mogą zastanowić się nad realizacją zysku z tego funduszu i chronić go już na funduszu bezpiecznym. Może warto poszukać innego rynku obecnie w kłopotach, a dającego potencjał zysku w długim terminie: WIG-20, ropa czy złoto?

W zarządzaniu polisą inwestycyjną potrzebny jest doradca, ale ważne jest własne zaangażowanie Klienta. Emerytura, przyszłość dzieci czy pozbycie się kredytu hipotecznego mogą zostać zrealizowane tzw. "polisolokatą".

 

 Konrad Dziubek - Gemini Polska 30 stycznia 2015

linkologia.pl spis.pl

Styczeń to miesiąc podsumowań, cyfr za rok miniony. 2014 nie był łaskawy dla inwestorów koncentrujących kapitał na WIG-20, który zakończył rok na minusie. Czy jednak wszystkie spółki przyniosły straty?

Siedem spółek, notowanych na WIG-20, zanotowało zyski. Na pierwszy plan wybił się PKN Orlen 23,4%, a niewiele dalej dwie spółki energetyczne PGE 22,1% oraz Tauron 20,2%. Taki wzrost rozbudza emocje. Przy rekordowo niskich stopach procentowych to często 10 razy więcej niż lokata bankowa.

Trzeba jednak pamiętać o ryzyku. Przykładem może być JSW, która znalazła się na przeciwnym biegunie, ze stratą 68,5%!

Jaki będzie 2015? Prognozy są umiarkowanie pozytywne, ciężko więc spodziewać się, by lider za 2015 r. miał dla odmiany 68,5%.

Czas pokaże...

 

 Agnieszka Piątkowska - Gemini Polska - 12 stycznia 2015 r.

linkologia.pl spis.pl

Podsumowanie portfeli funduszy Klientów Gemini Polska w IV kwartale 2014 roku.


Rok 2015 rozpoczął się właściwie 7 stycznia. Okres świąteczny, noworoczny pełen dni wolnych od pracy, pozwolił na niemal 3 tygodniowe urlopy. Odczuwalne to było na każdym kroku, 
w rożnych dziedzinach życia w Polsce. Zauważalne było to również na rodzimym parkiecie, gdzie królowały niskie obroty. Jak wiadomo przy niskich obrotach dużo łatwiej o spadki niż o wzrosty.

Nie było w Polsce wyczekiwanego rajdu św. Mikołaja. Co więcej, Wig-20 został zepchnięty poniżej rocznych minimów i zamknął 2014 na minusie.

Portfele oparte o polskie fundusze akcji przyniosły ujemne stopy zwrotu, rzędu – 5% za ostatnie 3 m-c. Może to być okazja dla tych, którzy czekali na lepsze okazje inwestycyjne na GPW. 

Kwartał nie był łaskawy dla funduszy opartych o rynki wschodzące – Rosja, nadal zaliczana do krajów rozwijających, mocno zaniżała wartość jednostek tej grupy funduszy.

Tymczasem za oceanem kolejne rekordy. Główny indeks amerykański S&P 500 przebił magiczną granicę 2000 pkt i po chwilowej korekcie ponownie tam zagościł. Zauważalne zyski przyniosła giełda turecka, gdzie w dużej mierze uciekał kapitał z Rosji.

Alternatywą dla rynku akcji nie jest tym razem złoto, które wprawdzie w listopadzie i grudniu przyniosło zyski. Było ta jednak jedynie korekta październikowych spadków i cały kwartał właściwie zakończył się na zerze. Nie był to również kwartał dla inwestorów mających środki w funduszach surowcowych. Zaniżane ceny ropy mocno wpłynęły na spadki wartości jednostek tych funduszy.

Co więc robić? Metodą snajperską wyszukiwać rynków typu Turcja? Ryzykować inwestowanie na hossie w USA? Obrazić się na rynek i wrócić z kapitałem na lokaty? Żadne z tych rozwiązań nie przekonuje. W długiej perspektywie, rozsądna wydaje się cierpliwość – prognozy dla polskiej giełdy i gospodarki są umiarkowanie pozytywne, a okres przełomu roku, z racji na niskie obroty nie wydaje się miarodajny. 

Dzisiejszy dzień i wzrosty 1,89% to lekki powiew optymizmu. Najbliższe dni pokażą czy to lekka korekta, czy sygnał do odwrócenia trendu.

 

 Konrad Dziubek - Gemini Polska - 7 stycznia 2015 r.


Strona główna


Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311