Komentarze

linkologia.pl spis.pl

Podsumowanie portfeli funduszy Klientów Gemini Polska w IV kwartale 2014 roku.


Rok 2015 rozpoczął się właściwie 7 stycznia. Okres świąteczny, noworoczny pełen dni wolnych od pracy, pozwolił na niemal 3 tygodniowe urlopy. Odczuwalne to było na każdym kroku, 
w rożnych dziedzinach życia w Polsce. Zauważalne było to również na rodzimym parkiecie, gdzie królowały niskie obroty. Jak wiadomo przy niskich obrotach dużo łatwiej o spadki niż o wzrosty.

Nie było w Polsce wyczekiwanego rajdu św. Mikołaja. Co więcej, Wig-20 został zepchnięty poniżej rocznych minimów i zamknął 2014 na minusie.

Portfele oparte o polskie fundusze akcji przyniosły ujemne stopy zwrotu, rzędu – 5% za ostatnie 3 m-c. Może to być okazja dla tych, którzy czekali na lepsze okazje inwestycyjne na GPW. 

Kwartał nie był łaskawy dla funduszy opartych o rynki wschodzące – Rosja, nadal zaliczana do krajów rozwijających, mocno zaniżała wartość jednostek tej grupy funduszy.

Tymczasem za oceanem kolejne rekordy. Główny indeks amerykański S&P 500 przebił magiczną granicę 2000 pkt i po chwilowej korekcie ponownie tam zagościł. Zauważalne zyski przyniosła giełda turecka, gdzie w dużej mierze uciekał kapitał z Rosji.

Alternatywą dla rynku akcji nie jest tym razem złoto, które wprawdzie w listopadzie i grudniu przyniosło zyski. Było ta jednak jedynie korekta październikowych spadków i cały kwartał właściwie zakończył się na zerze. Nie był to również kwartał dla inwestorów mających środki w funduszach surowcowych. Zaniżane ceny ropy mocno wpłynęły na spadki wartości jednostek tych funduszy.

Co więc robić? Metodą snajperską wyszukiwać rynków typu Turcja? Ryzykować inwestowanie na hossie w USA? Obrazić się na rynek i wrócić z kapitałem na lokaty? Żadne z tych rozwiązań nie przekonuje. W długiej perspektywie, rozsądna wydaje się cierpliwość – prognozy dla polskiej giełdy i gospodarki są umiarkowanie pozytywne, a okres przełomu roku, z racji na niskie obroty nie wydaje się miarodajny. 

Dzisiejszy dzień i wzrosty 1,89% to lekki powiew optymizmu. Najbliższe dni pokażą czy to lekka korekta, czy sygnał do odwrócenia trendu.

 

 Konrad Dziubek - Gemini Polska - 7 stycznia 2015 r.


Brak komentarzy