• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Finanse - Gemini Polska

Karuzela z OFE została ostatnio rozpędzona do granic możliwości. Na tej karuzeli siedzieliśmy wszyscy i tylko politycy mogli zapanować nad wehikułem, który zdawał się wymykać spod kontroli. Jeśli pokładaliśmy nadzieję w politykach, to po raz kolejny się zawiedliśmy. Ci udowodnili, że proponowane przez nich rozwiązania mogą być złe lub bardzo złe. Nie tylko nie spowolnili karuzeli, ale rozkręcili ją na tyle, że poczyniła wielkie szkody wszędzie wokół. Ucierpiały bowiem nie tylko I i II filar, ale i oszczędności, które gromadzimy w ramach III filaru. Reforma wprowadzana w życie zakłada podjęcie przez Polaków decyzji od kwietnia do lipca – zostawić część akcyjną w OFE czy całość środków przenieść do ZUS. By zostać z OFE należy złożyć w ZUS stosowny formularz. Brak kampanii informacyjnej doprowadzi do braku decyzji, a więc przeniesieniu do ZUS. Nikt nie wierzy, że to przypadek. Co więcej, zamieszanie wokół OFE, które posiadają ok.12% kapitału na warszawskiej giełdzie, przełożyło się na nastroje inwestorów. Zaczęli wycofywać kapitał z GPW, a do akcji wkroczyli spekulanci. Efekt? Od połowy listopada WIG20 stracił ponad 200pkt. To pomniejszyło oszczędności w II, ale i w III filarze, w którym często inwestuje się agresywnie. Spadki to zła wiadomość, a im wiadomość gorsza, tym łatwiej przebije się do mediów. W nawale złych informacji z parkietu niektórzy wycofują już środki i łaskawszym okiem spoglądają na lokaty. Tym samym tanio oddają aktywa spekulantom i realizują stratę na niedających im zysków depozytach. A kolejne doniesienia o spadkach ostatecznie odstraszą tych, którzy na poważnie zastanawiali się nad oszczędzaniem. Jeśli nie oszczędzanie, to co w zamian? Alternatywy nie widać. Składki emerytalne do ZUS traktujemy jak kolejny podatek. Większość z nas nie zna stanu swojego konta w OFE, a niektórzy nie mają nawet świadomości, do jakiego OFE trafiają ich składki. Ciężko oczekiwać ich świadomej decyzji w trakcie reformy. I i II filar zwyczajnie lekceważymy, bo jak pokazuje życie, politycy mogą nimi dowolnie manipulować. Jednocześnie sami nie oszczędzamy – jakby licząc na to, że państwo opiekuńcze nie pozwoli nam zrobić krzywdy. Czyżby nasza wiara w polityków była aż tak silna? I jak się ma ta wiara do ostatniej zabawy polityków na naszej wspólnej karuzeli? Może czas pomyśleć o samodzielnym oszczędzaniu? Bo nie ulega wątpliwości, że lepiej samemu zapanować nad karuzelą, niż liczyć, że zrobią to za nas na Wiejskiej.

Kategorie postów

  • edukacja (4)
  • emerytura (9)
  • Finanse (21)
  • firma (2)
  • kredyty (8)
  • podatki (1)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Budowlane prosperity nadciąga

Nowe rekordy ustanawiają deweloperzy w rynku sprzedaży mieszkań. Polacy stają się bardziej zasobni i wybredni. W ciągu ostatnich lat ceny mieszkań spadły, a płace o znacząco wzrosły. Do tego trzeba doliczyć niskie stopy procentowe, dzięki którym mamy tańsze kredyty. Przez okres kryzysu wiele osób odkładało decyzję o zakupie mieszkania na później, ale czy może być taniej? Krysys w skrócie. Z wysokiego konia spadł niejeden deweloper, kiedy w 2012 r. rynek nasycił się mieszkaniami i nadszedł kryzys w branży budowlanej. Istotną rolę odegrała nowowprowadzona ustawa deweloperska, która wprowadziła rygorystyczne kryteria sprzedaży mieszkań. Mali deweloperzy często nie byli w stanie przeskoczyć tej poprzeczki i musili wycofać się z biznesu. Teraz, gdy branża staje na nogi, deweloperzy odżywają. Mały czy duży? Podobnie jak w sektorze bankowym, po serii upadłości, zaczęły się wielkie porządki. Ryzyko stanowi dla wielu graczy ogromną barierę wejścia, dlatego w dzisiejszych czasam całkiem nowi deweloperze zdarzają się rzadko. Okres burzy zakończył się umocnieniem na ogół większych przedsiębiorstw. W Warszawie na przykład wyraźnie widać konsolidację największych firm. Głównymi markami są tutaj Robyg, Dom Development, Marvipol, Budimex Nieruchomości i J.W. Construction. Czego oczekuje klient? Budowowa mieszkań i lokali to niełatwy biznes. Trzeba przeprowadzać skomplikowane procesy inwestycyjne, wspomagać się kredytami na wysokie kwoty, ale przede wszystkim pogodzić to wszystko z potrzebami klientów. A Ci są coraz bardziej wymagający. Deweloperzy prześcigają się z ofertami dla klientów i w ostatnich latach znacznie poprawili standard budowania. Lokalizacja jest podstawowym czynnikiem stanowiącym o atrakcyjności nieruchomości. Największe wzięcie mają dobrze skomunikowane projekty w pobliżu dużych skupisk pracy. Mieszkanie na wynajem. Przy obecnym poziomie stóp procentpowych depozyty bankowe nie są konkurencją dla nieruchomości. Coraz więcej Polaków kupuje mieszkania przeznaczone na wynajem. Oprócz przychodów z czynszu, po pewnym czasie mogą liczyć na wzrost wartości nieruchomości. Ceny pną się w górę. Po kryzysie z 2012 r. powróciła już równowaga. Polska to kraj z jednym z największych zapotrzebowań na mieszkania. Trudno, aby w kraju rozwijającym się, gdzie mamy do czynienia z dużym poputem, ceny mieszkań zaczęły spadać. Ceny działek, podobnie jak koszty robót budowlanych pną się górę. Wielu deweloperów posiada działki, które kupiło za wiele niższą cenę niż obecnie, ale raczej nie warto spodziewać się, aby z tego powodu obniżali ceny swoich mieszkań. Może w takich sytuacjach co najwyżej klienci będą mieli większe możliwości negocjacji. Może.

 Agnieszka Piątkowska - Gemini Polska - 16 lutego 2015 r.

16 lutego 2015   Komentarze (6)
Finanse   kredyty   finanse   nieruchomości   mieszkania   remont   kredyt   wynajem   mdm  
Daniel
16 września 2016 o 16:16
można odnieść wrażenie że w ostatnich latach rynek nieruchomości jest w stagnacji..
Daniel
16 września 2016 o 16:16
można odnieść wrażenie że w ostatnich latach rynek nieruchomości jest w stagnacji..
Experto
25 czerwca 2015 o 14:41
czasy prosperity mamy dawno za sobą
observer
11 czerwca 2015 o 10:52
nie da się ukryć - zmiany jakie nastąpiły parę lat w gospodarce były bardzo bolesne dla deweloperów - do tej pory straszą opuszczone place budowy lub działki z jednym blokiem ...
Zuzanna
27 kwietnia 2015 o 00:56
hej

niezły wpis pozdrawiam
Hanna
27 kwietnia 2015 o 00:11
witam

niezły wpis pozdrawiam

Dodaj komentarz

Geminipolska | Blogi