• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Finanse - Gemini Polska

Karuzela z OFE została ostatnio rozpędzona do granic możliwości. Na tej karuzeli siedzieliśmy wszyscy i tylko politycy mogli zapanować nad wehikułem, który zdawał się wymykać spod kontroli. Jeśli pokładaliśmy nadzieję w politykach, to po raz kolejny się zawiedliśmy. Ci udowodnili, że proponowane przez nich rozwiązania mogą być złe lub bardzo złe. Nie tylko nie spowolnili karuzeli, ale rozkręcili ją na tyle, że poczyniła wielkie szkody wszędzie wokół. Ucierpiały bowiem nie tylko I i II filar, ale i oszczędności, które gromadzimy w ramach III filaru. Reforma wprowadzana w życie zakłada podjęcie przez Polaków decyzji od kwietnia do lipca – zostawić część akcyjną w OFE czy całość środków przenieść do ZUS. By zostać z OFE należy złożyć w ZUS stosowny formularz. Brak kampanii informacyjnej doprowadzi do braku decyzji, a więc przeniesieniu do ZUS. Nikt nie wierzy, że to przypadek. Co więcej, zamieszanie wokół OFE, które posiadają ok.12% kapitału na warszawskiej giełdzie, przełożyło się na nastroje inwestorów. Zaczęli wycofywać kapitał z GPW, a do akcji wkroczyli spekulanci. Efekt? Od połowy listopada WIG20 stracił ponad 200pkt. To pomniejszyło oszczędności w II, ale i w III filarze, w którym często inwestuje się agresywnie. Spadki to zła wiadomość, a im wiadomość gorsza, tym łatwiej przebije się do mediów. W nawale złych informacji z parkietu niektórzy wycofują już środki i łaskawszym okiem spoglądają na lokaty. Tym samym tanio oddają aktywa spekulantom i realizują stratę na niedających im zysków depozytach. A kolejne doniesienia o spadkach ostatecznie odstraszą tych, którzy na poważnie zastanawiali się nad oszczędzaniem. Jeśli nie oszczędzanie, to co w zamian? Alternatywy nie widać. Składki emerytalne do ZUS traktujemy jak kolejny podatek. Większość z nas nie zna stanu swojego konta w OFE, a niektórzy nie mają nawet świadomości, do jakiego OFE trafiają ich składki. Ciężko oczekiwać ich świadomej decyzji w trakcie reformy. I i II filar zwyczajnie lekceważymy, bo jak pokazuje życie, politycy mogą nimi dowolnie manipulować. Jednocześnie sami nie oszczędzamy – jakby licząc na to, że państwo opiekuńcze nie pozwoli nam zrobić krzywdy. Czyżby nasza wiara w polityków była aż tak silna? I jak się ma ta wiara do ostatniej zabawy polityków na naszej wspólnej karuzeli? Może czas pomyśleć o samodzielnym oszczędzaniu? Bo nie ulega wątpliwości, że lepiej samemu zapanować nad karuzelą, niż liczyć, że zrobią to za nas na Wiejskiej.

Kategorie postów

  • edukacja (4)
  • emerytura (9)
  • Finanse (21)
  • firma (2)
  • kredyty (8)
  • podatki (1)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Egzamin z reformy emerytalnej oblany!

W ciągu pierwszych dwóch tygodni sierpnia do ZUS nadal napływały deklaracje pozostania w OFE. Wiele osób dosłownie rzutem na taśmę zdążyło wysłać kopertę. Ostatecznie ponad 2,5mln przyszłych emerytów postanowiło „stać na dwóch nogach”. W czasie, gdy ostatnie deklaracje docierały do oddziałów ZUS, Dział Analiz Gemini Polska prowadził ankietę dotyczącą reformy wśród małopolskich przedsiębiorców. Jaką ocenę wystawiono rządowi?

Małopolscy przedsiębiorcy, w większości, bo w 65% zadeklarowali pozostanie w II filarze. Szczególnie osoby prowadzące firmy w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, aż 77% 
z nich wybrało OFE. Podobnie, bo 79% przedsiębiorców zatrudniających powyżej dziesięciu pracowników. W takim razie kogo zaufanie zdobyli rządzący? 43% osób prowadzących firmy maksymalnie pięcioosobowe w miejscowościach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, wybrało ZUS.

Najciekawszą statystykę stanowi ocena, jaką wystawiono reformatorom systemu emerytalnego. Średnio było to 1,56 w skali od 1 do 5, gdzie 5 to stopień najwyższy. Każdy po szkole wie, że to tylko „pała z plusem”, która nie pozwala zaliczyć sprawdzianu. 37% ankietowanych dało rządzącym promocję do następnej klasy, ale tylko warunkową, bo ich zdaniem, reforma zasługuje na co najwyżej „dwóję z plusem”, tj. 2,56. Najlepszą ocenę reforma uzyskała wśród osób, prowadzących działalność w miejscowościach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, ale to także tylko naciągana trója, bo średnia wskazuje na 2,8. Zaledwie trzy osoby wystawiły „piątkę”, a siedem „czwórkę”.

Niestety, niezadowolenie z reformy i brak zaufania do „państwowych” filarów nie przekłada się na samodzielne gromadzenie oszczędności. A kto nie chce zostać emerytem bez emerytury? Tylko 14% ankietowanych zadeklarowało posiadanie III filaru. Wśród nich 78% zaufało towarzystwom ubezpieczeniowym, dużo mniej bankom i rynkowi nieruchomości.

Małopolscy przedsiębiorcy działanie swojego III filaru oceniają średnio na 3, 15 w skali 1-5. Zdecydowanie lepiej niż reformę emerytalną, wciąż jednak daleko od ideału.

Większość respondentów, bo 56% wyraziło chęć otrzymania wyników ankiety. Może to oznaczać, że temat przyszłości emerytalnej jest coraz ważniejszy dla przedsiębiorców. I słusznie – przecież płacąc minimalne składki do ZUS, skazują się na emeryturę na poziomie ok. 1000 zł. Dla osoby, osiągającej dochody na poziomie pięciu tysięcy złotych, oznacza to aż 80%-ową lukę 
emerytalną!

Ankietę przeprowadzono drogą telefoniczną na zróżnicowanej grupie 357 małopolskich przedsiębiorców.

  Raport opracowali: Piotr Badyoczek, Mateusz Batko, Magdalena Dzik, Monika 
Kucała, Ewa Kiełtyka, Agnieszka Tekieli, Tomasz Żółtek.

25 sierpnia 2014   Komentarze (2)
Finanse   emerytura   emerytura   ofe   zus   ii filar   iii filar   reforma emerytalna   luka emerytalna  
austra
09 lipca 2015 o 10:11
można odnieść wrażenie że starsze pokolenia były bardziej oszczędne - starsi ludzie wciąż mają nawyk odkładania na czarną godzinę (często są to już niemałe kwoty) - w przeciwieństwie do młodych którzy z reguły żyją na kredyt
Konrad
27 sierpnia 2014 o 00:50
Ze względu na savoir-vivre biznesowy pozwoliłem sobie ominąć w raporcie te wulgarne komentarze dotyczące reformy...

Dodaj komentarz

Geminipolska | Blogi