Egzamin z reformy emerytalnej oblany!
W ciągu pierwszych dwóch tygodni sierpnia do ZUS nadal napływały deklaracje pozostania w OFE. Wiele osób dosłownie rzutem na taśmę zdążyło wysłać kopertę. Ostatecznie ponad 2,5mln przyszłych emerytów postanowiło „stać na dwóch nogach”. W czasie, gdy ostatnie deklaracje docierały do oddziałów ZUS, Dział Analiz Gemini Polska prowadził ankietę dotyczącą reformy wśród małopolskich przedsiębiorców. Jaką ocenę wystawiono rządowi?
Małopolscy przedsiębiorcy, w większości, bo w 65% zadeklarowali pozostanie w II filarze. Szczególnie osoby prowadzące firmy w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, aż 77% z nich wybrało OFE. Podobnie, bo 79% przedsiębiorców zatrudniających powyżej dziesięciu pracowników. W takim razie kogo zaufanie zdobyli rządzący? 43% osób prowadzących firmy maksymalnie pięcioosobowe w miejscowościach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, wybrało ZUS.
Najciekawszą statystykę stanowi ocena, jaką wystawiono reformatorom systemu emerytalnego. Średnio było to 1,56 w skali od 1 do 5, gdzie 5 to stopień najwyższy. Każdy po szkole wie, że to tylko „pała z plusem”, która nie pozwala zaliczyć sprawdzianu. 37% ankietowanych dało rządzącym promocję do następnej klasy, ale tylko warunkową, bo ich zdaniem, reforma zasługuje na co najwyżej „dwóję z plusem”, tj. 2,56. Najlepszą ocenę reforma uzyskała wśród osób, prowadzących działalność w miejscowościach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, ale to także tylko naciągana trója, bo średnia wskazuje na 2,8. Zaledwie trzy osoby wystawiły „piątkę”, a siedem „czwórkę”.
Niestety, niezadowolenie z reformy i brak zaufania do „państwowych” filarów nie przekłada się na samodzielne gromadzenie oszczędności. A kto nie chce zostać emerytem bez emerytury? Tylko 14% ankietowanych zadeklarowało posiadanie III filaru. Wśród nich 78% zaufało towarzystwom ubezpieczeniowym, dużo mniej bankom i rynkowi nieruchomości.
Małopolscy przedsiębiorcy działanie swojego III filaru oceniają średnio na 3, 15 w skali 1-5. Zdecydowanie lepiej niż reformę emerytalną, wciąż jednak daleko od ideału.
Większość respondentów, bo 56% wyraziło chęć otrzymania wyników ankiety. Może to oznaczać, że temat przyszłości emerytalnej jest coraz ważniejszy dla przedsiębiorców. I słusznie – przecież płacąc minimalne składki do ZUS, skazują się na emeryturę na poziomie ok. 1000 zł. Dla osoby, osiągającej dochody na poziomie pięciu tysięcy złotych, oznacza to aż 80%-ową lukę
emerytalną!
Ankietę przeprowadzono drogą telefoniczną na zróżnicowanej grupie 357 małopolskich przedsiębiorców.
Raport opracowali: Piotr Badyoczek, Mateusz Batko, Magdalena Dzik, Monika
Kucała, Ewa Kiełtyka, Agnieszka Tekieli, Tomasz Żółtek.
Dodaj komentarz